Precizní a odborné spojování elektrických vodičů je alfou a omegou spolehlivosti a bezpečnosti všech elektrických spotřebičů a rozvodů. Ke spojování vodičů v instalačních krabičkách se obvykle používají takzvané svorkovnice, k propojování jednotlivých vodičů elektrikáři v minulosti používali takzvané „čokoládky“. Dnes je moderní používat rychlospojky, podle jedné konkrétní značky se zažitým označením i „Wago svorky“. Opravdu se jedná o vhodný způsob spojování kabelů?
Na našem blog jsme již rozebírali bezpečné zapojení klasického stropního svítidla, speciálně i zapojení bodovek a samostatně zapojení světla v koupelně, kromě toho i všechny základní aspekty rekonstrukce osvětlení, označení a výběr kabeláže, ale také význam montážních krabiček. Spojování kabelů je však samostatným tématem, které si zaslouží speciální pozornost. Nedostatečně pevný spoj může zapříčinit nejen nefunkčnost elektroinstalace nebo svítidel, ale také přehřívání, jiskření a riziko požáru.
Rychlospojky, které kromě mnoha jiných můžete koupit i od nejrozšířenější značky Wago, jsou bezšroubovým řešením pro rychlé spojování elektrických vodičů bez použití jakéhokoli nářadí. Řidič stačí vložit do svorky a zatlačit klapku, která jej pevně přitlačí na místo. Rychlospojky jsou mimořádně odolné a vodič můžete kdykoli zase odjištěním klapky jednoduše vytáhnout, abyste mohli svorku použít jinde. Prodávají se v celé paletě různých velikostí i na větší počet vodičů nebo na vodiče různé tloušťky. Můžete jimi spojovat jak moderní měděné, tak staré hliníkové vodiče.
Množství elektrikářů nedá ani dnes dopustit na staré šroubové svorkovnice. Řidič se do této „čokoládky“ zasune a pevně přišroubuje vloženým šroubem. Množství modernějších svorkovnic se prodává spolu s různými kryty (často i vodotěsnými), díky čemuž není třeba spoje nijak samostatně izolovat a lze je použít i venku nebo v prostorách se zvýšenou vlhkostí.
Pájení spojů byste dnes při tahání nové elektroinstalace hledali nebo požadovali od nějakého mistra už jen marně. Popravdě, v podstatě ani nejde o nejvhodnější způsob spojování řidičů, a to zejména v domácích podmínkách. Hodí se však pro spojování vodičů ve slaboproudých obvodech nebo při výrobě a opravě jednoduchých elektrických zařízení domácími mistry.
Máte-li již vodiče pevně spojeny, nezapomeňte také na jejich izolaci. Pokud jsou vodiče spojeny moderními svorkami nebo svorkovnicemi, o kterých jsme psali výše, většinou nevyžadují speciální izolaci. Nic však nezkazíte, pokud celý spoj obtočíte izolační elektrikářskou lepicí páskou, případně nasunete na něj váleček/hadičku – zkrátka kousek originální elektrikářské izolace, kterou následně utáhnete pomocí stahovací pásky, případně zahřejte pomocí horkovzdušné pistole, čímž se celý spoj hermeticky uzavře ve spolehlivé pryžové izolaci.