cz
Blog
Jak bezpečně namontovat LED svítidla v koupelně či jiné místnosti s vysokou vlhkostí?
29 Jul 2024  /  Rady a tipy
Tomáš M.

Jak bezpečně namontovat LED svítidla v koupelně či jiné místnosti s vysokou vlhkostí?

LED svítidla v koupelně

Pod pojmem LED osvětlení v koupelně si většina lidí představí jedno centrální osvětlení (případně  stropní bodová LED svítidla) a nějaké osvětlení u zrcadla nad umyvadlem. Kromě centrálního LED panelu, případně zápustných LED svítidel, však můžeme v koupelně nalézt i ambientní lištové osvětlení či osvětlení zabudované ve zdi u země, které usnadňuje navigaci v nočních hodinách a snižuje riziko zakopnutí. Všechny tyto druhy LED osvětlení instalované v koupelně musí splňovat určitá pravidla. Opravdu je třeba zvýšit pozornost při montáži LED osvětlení v koupelně, ve veřejných WC a v dalších podobných místnostech v obrovských administrativních budovách, nemocnicích, školách, nákupních centrech a na dalších místech, kde je vysoká koncentrace lidí. V případě několika desítek koupelen například v nemocnici se jedná o stovky svítidel, která je třeba správně vyjmout a namontovat.

 

Ochrana proti vlhkosti

Svítidla do koupelny (podobně jako elektrické zásuvky) musí mít zvýšenou ochranu vůči vlhkosti. Už samotné tělo LED svítidla by mělo mít ochranu (v ideálním případě až IP66), díky které bude svítilna i při případné vodovodní havárii spolehlivě svítit dále. Při připojení takové svítilny do elektrické sítě se používají ochranné tobolky. Svítilna se standardně připojí pomocí elektrikářské svorky nebo takzvané „čokoládky“ a celý spoj se uzavře do speciální krabičky či kapsle, do které se nedostane voda.

 

Platná legislativa a montáž svítidel

Při montáži LED svítidel v koupelně je třeba postupovat podle aktuálně platných bezpečnostních opatření a nařízení. V opačném případě se může přinejlepším stát, že vám při příští návštěvě revizní technik neudělí revizní zprávu. V horším případě riskujete poškození elektrických zařízení a rozvodů a v tom nejhorším dokonce zranění člověka způsobené elektrickým proudem nebo požár.

 

Proudový chránič pro osvětlení

Mezi pravidly (které se však nepravidelně mění) je i používání proudových chráničů na spotřebiče a další elektrická zařízení (a tedy i LED svítidla) vyskytující se v koupelně. Toto zařízení dokáže zabránit úrazu elektrickým proudem iv takovém případě, že se voda opravdu dostane do kontaktu s nechráněným elektrickým zařízením. Proudový chránič včas vypne přívod elektřiny (dříve než by se zkrat postaral o vypnutí jističe).

 

Nechte montáž na odborníka

Montáž LED svítidel v koupelně, případně v celých veřejných budovách, ve kterých se vyskytuje více podobných místností, doporučujeme nechat odborníka. Ten nejen vybere správné modely svítidel a zkontroluje stav elektroinstalace včetně přítomnosti proudových chráničů, ale navrhne i případné změny v již existujících místnostech (například připojení svítidel dále od zdrojů vody). Právě ve starších stavbách při rekonstrukci člověk často natrefí na řešení, když je světelný kabel nebo dokonce zásuvka vyvedena rovnou pod vodovodní baterií, což je mimořádně nebezpečné. Máte-li zájem o profesionální návrh LED osvětlení, neváhejte nás kontaktovat.

Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2024 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení