Při rekonstrukci v domech a bytech, které mají 40, 50 či dokonce 60 let je rekonstrukce kompletního osvětlení již nezbytná. Jelikož vedlejším produktem důsledné rekonstrukce osvětlení bývá byt doslova obrácený vzhůru nohama (například kvůli drážkování cest pro nové rozvody), obecně se nedoporučuje realizovat ji samostatně, ale rovnou is kompletní výměnou všech elektrických rozvodů, rozvodů vody, odpadů, plynu, oken či rekonstrukcí koupelny a kuchyně. Na druhé straně, chcete-li se pustit primárně do rekonstrukce zmíněných místností, bez výměny kompletních rozvodů elektřiny a osvětlení v celém bytě nebo domě s tím ani nezačínejte.
Množství lidí na Slovensku realizuje rekonstrukci v domě nebo bytě jen tak bez jakékoli ohlášky. V principu může být každému jedno, co si děláte se svým majetkem, ale ve skutečnosti tomu tak není. Pokud například realizujete rekonstrukci v bytovém domě, měli byste ji ohlásit na bytové družstvo nebo bytový podnik, pod který spadáte, na obecní nebo městský úřad, ale i ostatním vlastníkům bytů ve vašem bytovém domě. Chcete-li například do starého bytu dovézt třífázovou přípojku, budete potřebovat i povolení všech majitelů bytů kvůli zásahu ve společných prostorách bytovky za účelem výměny hodin a hlavního jističe. Po úspěšném ukončení rekonstrukce je mimořádně vhodné oslovit i revizního technika, který nové osvětlení a elektroinstalaci zkontroluje (například i se zapojením některých spotřebičů) a vydá vám revizní zprávu.
Zejména ve starých panelových bytových domech lze stále nalézt elektroinstalaci a světelné rozvody s hliníkovými vodiči, které jsou dávno za hranicí své životnosti. Podstatou rekonstrukce je výměna (někdy již nefunkčních) hliníkových rozvodů za bezpečnější – měděné. V souvislosti s tím je pro osvětlení třeba vyměnit i takzvané „krabičky“ a vypínače. Se zbytkem elektroinstalace je zase nutná výměna zásuvek.
S novými rozvody elektřiny a osvětlení přichází na řadu výměna skříně s jističi. Opět se vracíme ke starým rozvodům, u kterých byly jističe často poddimenzovány a osvětlení v celém bytě bylo připojeno jen na jediný jistič. Doporučujeme každý jeden světelný obvod (respektive každou místnost) připojit individuálně na samostatný jistič. Další jističe zase přibudou pro spoustu nových zásuvek, ale ve skříni si ponechte dostatek místa například i na zvonek, proudový chránič a další komponenty.
Poslední fází je připojení a montáž nových svítidel. Nejlepším řešením jsou v současnosti úsporná a výkonná LED svítidla s dlouhou životností. Sehnat je můžete ve formě klasických LED stropních svítidel, ale také jako LED závěsná svítidla, LED zápustná svítidla (takzvané bodovky), či dokonce LED lištová svítidla nebo LED panely, které jsou oblíbené zejména v kancelářských prostorách.