cz
Blog
Vše, co potřebujete vědět o elektroinstalační krabici
27 Jan 2025  /  Rady a tipy
Tomáš M.

Vše, co potřebujete vědět o elektroinstalační krabici

Z čeho se skládá elektroinstalační krabice?

Hotová elektroinstalační krabice, montážní krabička či spojovací skříňka se skládá ze čtyř hlavních částí. Tou první je samotné tělo krabice, nejčastěji vyrobené z plastu, které připomíná velký uzávěr například z bandasky a má v sobě díry pro vedení kabelů. Druhou částí jsou šrouby a případně i rozpěrky, pomocí kterých je krabička připevněna ke stěně. Následně se v ní nacházejí přivedené kabely, které jsou zapojeny v poslední, té nejdůležitější části – svorkovnici. Do krabičky se může umístit i zabudovaný vypínač na světlo.

 

Typy montážních krabic

Montážní krabice naleznete na pultech obchodů či v nabídce e-shopů v několika provedeních. Nejčastěji se můžete setkat s těmito typy:

 

Podomítkové montážní krabice  nejrozšířenější typ krabice, při kterém je celé tělo schováno pod omítkou a ve většině případů není vidět ani náznak přítomnosti krabičky ve zdi. Takové krabičky se dělají i spojené, například pět kusů, když vytvoří podklad pro příští zásuvkovou lištu s pěti otvory.

 

Přiznané krabice – celé tělo krabice je přimontováno na zeď. Nejčastěji se používají tam, kde nelze krabici zapustit pod omítku. Jejich výhodou je, že lze snadno otevřít a lze přes ně dopojit například novou zásuvku.

 

Krabice se dělí i podle velikosti a typu kabeláže, která je přes ně zapojena. Větší krabice s větší svorkovnicí jsou určeny například pro připojení třífázových spotřebičů. Existují i ​​montážní krabice s keramickým tělem, ale ve většině případů zcela postačí ty plastové.

 

Příprava otvorů pro montážní krabice

Drážkování žlabů na nové kabely a hloubení otvorů pro montážní krabičky a vypínače v betonových panelových domech není žádná legrace. K vyhloubení dostatečně velkého otvoru se používá speciální výkružný vrták o průměru 10 a více centimetrů. Díru je zpravidla třeba vyhloubit alespoň do hloubky 5 centimetrů. Mnohem jednodušší se tyto otvory připravují v cihlových, kvádrových nebo dřevěných domech. Právě v dřevodomech je však třeba o umístění krabičky uvažovat předem a nevyhloubit díru do nosného hranolu, ale jen do (ideálně nehořlavé) izolace.

 

Osazení montážních krabiček

Krabičky je vhodné do připravených otvorů buď přišroubovat, nebo je zadní stěnu přilepit trochou malty, „purpeny“, lepidla nebo silikonu. Krabička by měla ve stěně pevně držet, aby poskytla stabilní oporu připojeným kabelům. Krabičky však můžete ke zdi upevnit až poté, co zapojíte celou kabeláž. Hlavně ve větší výšce se kabely jednoduše připojují s krabičkou, která visí na přístupnějším místě, ne někde rovnou pod stropem.

 

Připojení montážních krabic

Správné připojení kabeláže v montážní krabičce je již dříve úkol pro elektrikáře. stropních LED svítidlachLED panelech, bodovkách, ale hlavně zásuvkách. Z jedné krabičky může být napájeno více zásuvek a svítidel, ale je třeba dodržet, aby jistič, do kterého je krabička (a všechny připojené spotřebiče) svedena, zvládl i situace, kdy zapnete všechny najednou. Krabičky se proto používají spíše jako zastávka na cestě k zásuvkám, kde neočekáváme velký odběr. Spotřebiče jako trouba, bojler a další, které mají vysoký odběr elektřiny, by měly být připojeny přímo k jističi jedním kabelem bez přerušení.

Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2025 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení