Při jakékoli činnosti s elektrickým proudem je třeba dodržovat maximální stupeň opatrnosti a odbornosti, ideálně s co nejkvalitnějším vybavením Know-how v kombinaci se správnými nástroji vytváří předpoklad nejen dobře odvedené práce, ale i minimalizování rizika zasažení elektrickým proudem. doma opravdu každý?
Zkoušečka napětí je jednoduchý a cenově dostupný přístroj pro měření přítomnosti elektrického napětí v různých obvodech či jiných přístrojích. Se zkoušečkou dokážete okamžitě zjistit přítomnost (i zbytkového, falešného či statického) napětí, ale také jeho přesné hodnoty. Pokud byste například šli vyměňovat zásuvku, doporučuje se vypnout nejen jistič, ale například i proudový chránič v daném obvodu a případně i hlavní jistič. Vypínáte-li jen jistič, případně při výměně stropního LED svítidla jen vypínač (což je opravdu nebezpečné!), pomocí zkoušečky zjistíte, zda do vodičů teče nějaký proud.
Existuje široká paleta různých typů zkoušeček. Nejjednodušší a nejlevnější zkoušečky jsou nejčastěji na trhu v podobě jednoduchých indikátorů, které připomínají malý šroubovák s průhlednou rukojetí. Ty při kontaktu s napětím začnou svítit, ale neukazují žádné přesné hodnoty. Stejně si však můžete pořídit i pokročilé digitální multimetry, které se používají například při montáži zmíněných zásuvek či zapojování rozvodných skříní.
Bezpečnost práce technika, ale také bezpečnost výsledného zapojení elektrického obvodu pro obyvatele domu jsme již zmínili. Stejně důležitá je však také včasná diagnostika problémů, kterou dokáže v mnoha případech zastřešit jen zkoušečka. Dokáže najít úniky elektřiny či dokonce napětí tam, kde nemá být (v nedostatečně uzemněných zařízeních) nebo ve vodivých předmětech, o které se opřel řidič pod napětím při nějaké nehodě.
Zkoušečku napětí doporučujeme použít při každé práci s elektrickým zařízením. Pokud se se základním elektrotechnickým vzděláním rozhodnete například jen opravit nějaký kontakt v porouchaném vysavači nebo vyměnit poškozené svítidlo za nový LED panel, bez zkoušečky se do toho ani nepouštějte. Některé spotřebiče však neopravujte a nerozebírejte ani se sto zkoušečkami, například v takové mikrovlnce může i po vypnutí ze zásuvky zůstat napětí, které vám může vážně ublížit. Taková zařízení by měl opravovat pouze školený technik.
Zkoušečka by rozhodně neměla pocházet z nějakého internetového obchodu s levným zbožím z Východu, ale z certifikované prodejny nářadí nebo elektrotechnického vybavení se zárukou. Zkoušečku před každým použitím vyzkoušejte a zkontrolujte, zda někde není například prasklá. Při práci vždy používejte rukavice s izolační vrstvou. Následně postupujte podle návodu konkrétního modelu.