cz
Blog
Proč nesvítí světlo? Nejčastější důvody poruchy světel a elektrického vedení
31 Dec 2023  /  Rady a tipy
Tomáš M.

Proč nesvítí světlo? Nejčastější důvody poruchy světel a elektrického vedení

Faktury za elektřinu uhrazené a světlo nesvítí

Pokud jste si na 100% jisti, že máte uhrazeny všechny faktury za elektřinu, problém je třeba hledat jinde. Následující tipy jsou určeny dokonce i pro širokou veřejnost, a tedy lidi bez elektrikářského vzdělání. Diagnostikovat nefunkčnost svítilnu pomocí těchto rad zvládnete i bez toho, abyste elektřině rozuměli.Vážnější důvody však nikdy neřešte sami a nechte opravu na zkušeného elektrikáře.

 

Vyhozené jističe

Mezi úplně nejčastější důvody, proč vám doma nesvítí nějaké světlo,je vyhozen jistič. Můžete si říci, že všechno ostatní přece funguje. Vypadnout však mohl opravdu jen ten jeden jistič, který je přiřazen stropnímu svítidlu v kuchyni nebo LED panelu v pracovně. Pokud je vše v rozvodné skříni v interiéru v pořádku, zkontrolujte ještě proudové chrániče.

 

Poškozený/nesprávně dopnutý vypínač

Druhým nejčastějším důvodem bývá poškozený, ale častěji špatně dopnutý vypínač. To se stává zejména na chodbách, na kterých se například LED bodová svítidla ovládají ze dvou nebo více bodů. Stačí, že jste jeden vypínač vy nebo někdo z vaší rodiny nechali doslova na půl cestě mezi vypnutou a zapnutou polohou, a světlo prostě nezažnete.Proto v takovém případě zkontrolujte a domáčkněte všechny vypínače. Stává se to iu schodišťových vypínačů v bytovkách (často používaný vypínač u vchodu jednoduše zůstane zaseknutý).

 

Do soustavy neteče proud

Zkontrolujte, zda vám jde světlo nebo spotřebiče v dalších místnostech. Pokud ne, vyzkoušejte zkontrolovat hlavní jistič na chodbě bytovky nebo před domem. Zeptejte se případně i souseda, jestli mu jde elektřina. Důvodem totiž může být obyčejná odstávka, případně porucha vedení, a tedy situace, na které vy nemáte dosah.

 

Vypálená svítilna

Svítilna, dokonce i to s technologií LED, mohla naprosto jednoduše dosloužit. V levných bodovkách se žárovky vypalují poměrně často, takže se tomu vůbec nemusíte divit. Světelný zdroj, v tomto případě například LED žárovku, stačí vyměnit a můžete svítit dále. V případě, že se vypálí LED panel nebo jiné svítidlo bez vyměnitelného zdroje, je třeba svítidlo vyměnit celé.Kvalitní LED svítidla se však mohou pochlubit životností častou přesahující 100 000 hodin provozu.

 

Přerušená kabeláž

Pokud jste bodovku vymontovali a namontovali ji v jiném pokoji, kde bez problémů svítí, může být někde poškozeno i samotné vedení. To mívají na svědomí nejčastěji hlodavci,ale také neodborné zásahy obyvatel domu do stěn například při vrtání koupelnových skříněk. Právě toto je ten moment, kdy je zapotřebí zavolat elektrikáře, který správně určí diagnózu a navrhne i nejvhodnější řešení.

Co může naznačovat, že ve svítidle je nějaká porucha?

Kromě důvodů, pro které svítilna nesvítí, je třeba i včas identifikovat varovné znaky, které mohou napovědět, že se světlem, rozvody nebo vypínačem není něco v pořádku. Prvním a opravdu jasným signálem je, že světlo nesvítí vůbec. Existují však také další signály, které mohou předpovědět například oslabený kontakt nebo jinou chybu.

 

Blikání svítidel

Blikání svítidel je druhým častým jevem, který může předpovídat jejich selhávání nebo jiný technický problém. Funkční svítidlo nemá důvod blikat nebo chovat se zvláštně. Jediný případ, kdy svítidlo může náhle zablikat, je při zapojení a zapnutí výkonného elektrického spotřebiče do zásuvky, která je na stejném jističi jako světelný obvod. V opačném případě blikání téměř vždy znamená nějakou poruchu.

 

Změna intenzity osvětlení

Nemáte stmívatelné žárovky, ale přesto se vám zdá, že se svítilna stmívá? Změna intenzity osvětlení bez zjevného důvodu je opět výstražným signálem varujícím před nějakou chybou v elektroinstalaci nebo samotném svítidle. Síla vyzařovaného světla se však opět může změnit při zapnutí spotřebiče se silným odběrem (například mikrovlnka, varná deska či rychlovarná konvice). Hned po jeho vypnutí by se však intenzita měla vrátit na původní hodnotu. Opačným případem bývá stoupající intenzita osvětlení, což může způsobit vyšší napětí v rozvodech.

 

Bzučení svítidel

Bzučení je asi nejjednodušeji rozpoznatelný jev, který naznačuje poruchu nebo nějaký jiný problém v jakémkoli elektrickém zařízení. Bzučící LED svítidla rozhodně nepoužívejte a v ideálním případě co nejdříve oslovte elektrikáře, který se na světlo podívá, identifikuje chybu a buď ji opraví, nebo svítilnu vymění. Jemné bzučení provázelo staré, dnes již nepoužívané trubicové neonky a může se objevit u opravdu velmi výkonných reflektorů. Domácí LED svítidla však nesmí bzučet za žádných okolností.

 

Svítilna je horká

Pokud je světlo na dotek velmi horké, opět je třeba hledat chybu někde v kontaktech. Každý LED zdroj by měl mít na svém výrobním štítku uvedeny dvě teploty. První označuje, při jaké teplotě běžně přístroj pracuje, respektive na jakou teplotu se může zahřát (může to být klidně i 60 stupňů). Druhý údaj napovídá, jaká je maximální teplota, kterou zařízení nesmí nikdy překročit. Pokud však na zařízení nedokážete například udržet ruku, dost pravděpodobně se přehřívá a může roztát okolní plastové součástky a způsobit zkrat.

 

Spálený umělohmotný zápach

Spolu se zvyšující se teplotou svítilny může zařízení začít hořet – a to nejčastěji buď z důvodu bodového přehřívání způsobeného oslabeným spojem na kontaktu, nebo z důvodu náhlého zkratu. Nemusíte hned čekat požár a plameny, ale vyhoření kontaktu nebo zásuvky je právě proto mnohem nebezpečnější. Dříve než si ho všimnete, mohou být už celá „střeva“ vyhořelá a od velkého požáru vás dělí opravdu jen několik sekund. Máte-li kdykoliv doma jakékoli malé podezření na zápach spáleniny, okamžitě v místnosti vypněte všechna svítidla a další spotřebiče, vypněte jističe a hledejte příčinu. Může to být i špatně zapojená vidlice nějakého svítidla v zásuvce, na základě čehož může dojít k vyhoření této zásuvky.

 

metanázev: Nesvítí mi světlo. Kde je chyba? | Silring.sk

 

Metadescription: Přestalo vám doma svítit nějaké světlo? Přinášíme vám seznam nejčastějších důvodů, které za tím pravděpodobně stojí.

Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2025 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení