Intenzita osvětlení se často označuje i jinými synonymy, jako například osvětlení, osvětlenost, intenzita osvětlenosti, plošná hustota světelného toku, ale také hustota světelného toku. Je to fyzikální veličina, která označuje podíl světelného toku (měřeno v lumenech) dopadajícího na konkrétní plochu na nějakém povrchu o přesném rozměru v metrech čtverečních. Intenzita osvětlení je vlastně podílem světelného toku a plochy - definuje nám informaci, jaké jsou světelné podmínky na dané ploše (v našem případě například v konkrétních místnostech).
Základní jednotka této veličiny je 1 lux, který se počítá vzorcem lumen/m2. Lumeny (lm) označují hodnotu světelného toku, jehož zdrojem je například klasická žárovka nebo LED svítilna. Tento údaj v podstatě určuje sílu, jak bude vybraná LED průmyslové svítilna svítit a její hodnota bývá uvedena na balení každé svítilny. Klasická 100W žárovka by měla mít světelný tok zhruba 1000-1500lm, přičemž moderní LED žárovky takový světelný výkon dokážou poskytnout is 10násobně menším příkonem. Mají tedy vyšší účinnost (více lumenů na jeden watt).
Existují doporučení pro intenzitu osvětlení pro konkrétní místnosti v domácnosti. Na chodbách by vám měla stačit intenzita do 100 lux, v koupelně a na WC přibližně 150 lux, v kuchyni, obývacím pokoji nebo jídelně až 250 lux. Nad pracovním stolem, kde například děti píší domácí úkoly, se doporučuje intenzita osvětlení až kolem 750 luxů. Intenzitu osvětlení si umíte snadno vypočítat právě díky údajům uvedeným na vámi vybrané svítilně a ploše, kterou má tato svítilna pokrýt (například velikost dané místnosti.) Intenzitu osvětlení během dne v domě ovlivňuje i velikost oken, barva stěn, podlahy a nábytku, ale i žaluzie či záclony.
Veřejné prostory, pracoviště, obchodní prostory, nemocnice, ale také školy spadají pod normy intenzity osvětlení. Světla a osvětlení, osvětlení pracovišť a vnitřní osvětlení byste měli projektovat podle normy ST E 12 464-1, která je platná od 1. 3. 2012 a bývá často novelizována. Normám osvětlení na pracovištích a jiných veřejných prostorách se věnuje i Vyhláška MZ SR č.j. 541/2007 Sb. o podrobnostech o požadavcích na osvětlení při práci ve znění pozdějších předpisů, ale i ČSN EN 12665:2011 Světlo a osvětlení – základní termíny a kritéria pro stanovení požadavků na osvětlení.
Kdy je světlo nedostatečné a kdy naopak příliš silné? Oba stavy totiž mohou být nezdravé pro lidské oko. Nechte si osvětlení v novostavbě nebo při rekonstrukci domu, kanceláře, ale také výrobní haly či skladových prostor naprojektovat profesionální firmou. Neváhejte nás kontaktovat, rádi s vámi probereme všechny možnosti úsporného a dostatečně výkonného LED osvětlení.