cz
Blog
SMART LED osvětlení vám usnadní život
02 Dec 2022  /  Rady a tipy

SMART LED osvětlení vám usnadní život

Co je SMART osvětlení?

SMART osvětlení by mělo být opravdu moudré – mělo by dokázat více, než jen svítit nebo nesvítit v závislosti na poloze vypínače. Za SMART prvky ve světě osvětlení můžeme považovat vše od různých druhů řízení a stmívání či změny barvy, až po variabilní možnosti připojení, ovládání na dálku či dokonce autonomní svícení.

 

LED osvětlení – možnosti připojení

SMART LED světla se nejčastěji připojují pomocí technologií ZigBee a Wifi. Můžete narazit také na různé jiné méně rozšířené systémy či dokonce komunikaci přes bluetooth. Některé specifické ekosystémy pracují výlučně přes klasický ethernetový kabel, který má největší stabilitu a všechna světla řídí jediný server, do kterého jsou společně připojena.

 

Inteligentní osvětlení

High-end smart systémy zahrnující i inteligentní osvětlení dnes už dokážou opravdové divy. Máte-li celou domácnost (nebo administrativní prostor či jiný objekt) napojenou na jeden ekosystém, jehož součástí je také celá škála různých senzorů, nemusíte ovládání osvětlení vůbec řešit.Postará se o to umělá inteligence, která jednoduše podle vašich návyků, úvodních nastavení či různých činností upraví osvětlení do požadovaného stavu.Mezi nejjednodušší funkce patří například rozsvícení v místnosti, do které vkročíte a zhasnutí, když z ní vyjedete.

 

Inteligentní osvětlení lze spojit is dalšími systémy v domácnosti, například s externími roletami, ale také televizorem či kávovarem. Při západu Slunce se například rolety stáhnou samy, což aktivuje jemné ambientní osvětlení v celém domě. Pokud si pustíte film, osvětlení se může automaticky ztlumit. Osvětlení může plnit i výstražnou funkci, například se rozblikat v obýváku při pohybu cizí osoby po dvoře, nebo vám dát bez zbytečného zvuku, který by mohl vzbudit děti, vědět, že pračka už dopřela. Osvětlení se může automaticky přeměnit i na stroboskop v momentě, kdy si pustíte taneční hudbu, nebo se ztlumit do červených odstínů při romantické hudbě. Možnosti jsou opravdu neomezené.

 

Inteligentní svítidla v domácnosti

Pokud však zůstaneme nohama na zemi, v rozumné cenové relaci a při běžně dostupných produktech na trhu, i tak můžeme dosáhnout obrovského množství funkcí bez nutnosti výměny našeho starého osvětlení v domácnosti za nové – inteligentní. S inteligentním svítidlem máme možnost měnit také jeho vlastnosti, například intenzitu, barvu, teplotu a jiné. Vše závisí na konkrétní značce, typu, modelu a funkcí daného svítidla. Každé svítidlo, které již máte doma a lze v něm vyměnit světelný zdroj (rozuměj žárovku), dokážete přeměnit na inteligentní.Navíc vás to nebude stát tak mnoho, jako výměna všech svítidel v celém domě, bytě nebo jiném prostoru. Úplně stačí, že do staršího lustru objednáte inteligentní LED žárovky. Následně si pomocí aplikace ve vašem chytrém telefonu můžete nastavit všechny požadované parametry.

 

Kromě toho dokážete relativně levně změnit starý lustr s klasickými žárovkami za úspornější LED lustr. Podobné čáry lze dělat is různými LED lištami a pásy. Ty mohou sloužit nejen jako designové ambientní osvětlení například pod gaučem, ale také jako plnohodnotné svítidlo, například k nasvícení celé pracovní plochy na kuchyňské lince. Důrazně vám však doporučujeme, že pokud začnete postupně vyměňovat žárovky ve vašem bytě za inteligentní, vždy nakupujte jen modely od jednoho výrobce nebo z jednoho SMART ekosystému. Nechcete mít přece na každou lampičku nebo LED stropní svítidlo v domě zvláště aplikaci.

 

Inteligentní řízení osvětlení

Mezi inteligentní formy řízení osvětlení patří použití senzorů pohybu a světla (takzvané fotobuňky) různých časovačů, ale také řízení LED osvětlení přes internet na dálku prostřednictvím smartphonu kdekoli ze světa. Velmi žádaná bývá také funkce stmívání LED osvětlení.

 

Osvětlení pro zvýšení bezpečnosti

Při správně navrženém inteligentním LED osvětlení se zvýší bezpečnost v objektu (v domácnosti i na pracovišti) dvěma způsoby. Tím prvním je, že při pohybu nebo práci budete mít vždy dostatek světla bez ohledu na to, jestli něco nesete v ruce a můžete nebo nemůžete dosáhnout na vypínač. Druhým způsobem je odrazení potenciálních nezvaných hostů, kteří pod proudem světla z reflektoru ztratí vůli přivlastňovat si cizí věci.

 

Maximální komfort SMART osvětlení

Při dobře nastaveném SMART osvětlení si můžete užívat nejvyšší úrovně komfortu. Při chůzi domu k bráně se vám mohou postupně rozsvěcovat jednotlivé lampy napojené na fotobuňku, v obývacím pokoji nebo v ložnici si můžete osvětlení ztlumit pro navození intimnější atmosféry a při odjezdu na dovolenou můžete nastavit časovač, který bude nepravidelně zapínat světla na určitou dobu v různých místnostech v domě, díky čemuž to bude vypadat, jako by tam někdo pořád byl. Pro více možností inteligentního řízení osvětlení nás neváhejte kontaktovat.

Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2024 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení