RGB je označení pro barevný model, ve kterém světlo vybrané barvy vzniká smícháním červeného, zeleného a modrého světla vhodné intenzity. Tento model se používá například v barevné fotografii, osvětlovací, ale také zobrazovací technice, jako jsou barevné monitory či projektory. Tři základní barvy jsou červená (R z angl. Red), zelená (G z angl. Green) a modrá (B z angl. Blue). Lidské oko má totiž největší citlivost právě pro jejich vlnové délky (630, 530 a 450 nm). Všechny lidským okem viditelné barvy jsou vlastně kombinací těchto tří základních barevných složek a jejich odstínů.
S pojmem RGB se nejčastěji setkáte u různých LED pásků a ozdobných lišt, které dokáží svítit desítkami, či dokonce stovkami různých barev. I obyčejné LED světlo se však skládá z těchto barev. Zatímco u studených bílých LED žárovek je dominantní modrá barva, u teplých žlutých je to naopak zelená a poněkud červená.
Aby byl digitální soubor (obrázek) barevný, musí být každému pixelu přidělena konkrétní barva. Lidské oko barvy vnímá díky světlu, které vstupuje do oka a dopadá na buňky citlivé na barvu. Světlo je vlnění s různou vlnovou délkou. Lidské oko dokáže vnímat jen určitý rozsah vlnových délek světla (od 380 nm do 780 nm). V tomto barevném spektru naše oko dokáže bez problémů rozlišit více než 1,5 milionu různých barev.
Existují i další barevné modely, například jednodušší HSB a HSL, barevný model CMY(K), který funguje na podobném principu jako RGB, barevný model YUV, ale také barevný model Lab, který je definován třemi proměnnými: L - světlost (0 - 100 ), a - osa zelená až červená, b - osa modrá až žlutá.
Abychom uměli vytvořit 1,5 milionu barev, stačí každou z těchto tří barev (červená, zelená, modrá) rozdělit na 115 odstínů. Jejich smícháním v různých poměrech vzniknou všechny barvy. Při použití až 256 odstínů je každá barva zakódována 24 bity. Přičemž kód 255 0 0 je označení pro sytou červenou barvu, 0 255 0 je sytá zelená barva, 0 0 255 je zase sytá modrá barva. Kód 0 0 0 je černá barva a 255 255 255 je bílá barva.