cz
Blog
Ochrana proti atmosférickému přepětí: Jak chránit osvětlení a elektroniku před bleskem
05 Nov 2024  /  Rady a tipy
Tomáš M.

Ochrana proti atmosférickému přepětí: Jak chránit osvětlení a elektroniku před bleskem

Co je atmosférické přepětí?

Atmosférické přepětí je stav, kdy se vlivem vnějšího faktoru, nejčastěji úderem blesku, násobně zvýší napětí v rozvodech budovy. Nejsilnější atmosférické přepětí bývá způsobeno přímým úderem blesku do elektrické sítě (například při absenci takzvaného hromosvodu) nebo při úderu blesku v blízkosti elektrické sítě. Atmosférické přepětí však může nastat iv případě úderu blesku přímo do hromosvodu, kdy dochází k nárůstu potenciálu základového uzemňovače. Aby se tomuto zabránilo, je třeba všechny svody napětí správně naprojektovat, ale před spuštěním do provozu i přeměřit (to má na starosti revizní technik).

 

Ochrana proti atmosférickému přepětí

V mnoha obchodech naleznete ochranu proti atmosférickému přepětí v podobě jakýchsi adaptérů do zásuvky, jejichž cena často nepřesahuje 3 eura. Podobně si můžete všimnout, že i mnohé prodlužovací lišty se chlubí tím, že mají integrovanou přepěťovou ochranu. Funkčnost je otázná, při atmosférickém přepětí by pravděpodobně lišta skutečně ochránila alespoň těch pár spotřebičů, které jsou do ní zapojeny (například nějaké LED svítilna). LED svítidel však zůstává nechráněná.

 

Svodiče přepětí

K ochraně kompletní elektroinstalace budovy (nebo její části) slouží takzvané svodiče přepětí. Ty omezují energii případné přepěťové vlny a ochrání tak spotřebiče před poškozením nebo požárem. Standardní svodiče přepětí se montují přímo na DIN lištu v rozvodných skříních – jejich použití v novostavbách je povinné a množství lidí je instaluje i do starších budov, například při rekonstrukci bytu.Je důležité zmínit, že přepěťovou ochranu je třeba vždy po bouři zkontrolovat a pomocí indikátorů na ní se přesvědčit, zda je ještě funkční. Pokud ne, je třeba ji co nejdříve vyměnit.

 

Jističe a proudové chrániče

Lidé si svodiče přepětí často pletou s jističi nebo proudovým chráničem, které mají však úplně jiný úkol. Úkolem jističe je vypnout konkrétní elektrický obvod v případě, že odběr spotřebičů přesáhne maximální stanovený proud (nejčastěji například 10A nebo 16A). Díky tomu ochrání rozvody nebo zásuvky před tepelným poškozením. Podobnou roli má i takzvaný proudový chránič, který však nereaguje na zvýšení proudu v obvodu, ale na takzvaný asymetrický proud (například při dotyku člověka s živým elektrickým zařízením). Proudový chránič je tak nejlepší ochranou před úrazy způsobenými elektrickým proudem. 

 

Zařízení citlivá na atmosférické přepětí

Na atmosférické přepětí jsou citlivá všechna elektronická zařízení. V minulosti se po bouřkách pravidelně měnily například internetové WiFi routery, které byly k takovému poškození nejnáchylnější. O nic odolnější nebyly ani klasické staré žárovky či televize. Moderní elektronika je i přes svou komplikovanost mnohem odolnější, ale přesto je třeba ji chránit před atmosférickým přepětím vhodnými prostředky.

Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2025 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení