cz
Blog
Kde všude musí být nouzové LED osvětlení?
07 Feb 2023  /  Rady a tipy

Kde všude musí být nouzové LED osvětlení?

K čemu slouží nouzové LED osvětlení?

Nouzové LED osvětlení pomáhá navigovat osoby v budově k nejbližšímu únikovému východu, případně označuje hasicí přístroj nebo jiný bezpečnostní prvek v budově. Může se zdát, že člověk by snadno našel cestu z budovy, kterou dobře zná, ale v případě nebezpečné situace (například požáru) v neznámé budově plné zpanikařených lidí a kouře tvoří nouzové osvětlení důležitou roli při bezpečné evakuaci všech osob.

Kam patří nouzové LED osvětlení?

Nouzové osvětlení by mělo být povinnou součástí všech veřejných budov, ve kterých se pohybují lidé. Nemusíte ho mít doma v bytě (i když ve společných prostorách bytových domů je jeho použití více než vhodné), ale najdeme ho všude na úřadech, školách, v nemocnicích, obchodních domech, na stadionech, ale také v administrativních budovách či ve výrobních halách.

Druh nouzového osvětlení

Existuje několik druhů nouzového osvětlení, respektive označení. První jsou bezpečnostní značky nouzového únikového osvětlení, které označují směr pro bezpečné opuštění stavby. Nemusí být však zdrojem světla – existují ve formě nálepek nebo tabulek. Nouzové osvětlení únikové cesty slouží k osvětlení trasy k únikovým východům. Tyto značky mají v sobě i malý zdroj LED světla, ale neslouží k osvětlení okolního prostoru. Protiúrazové nouzové osvětlení zajišťuje osvětlení překážek, například schodů a zábradlí. Antipanikové nouzové osvětlení je vlastně osvětlení větších prostor zabraňující vzniku paniky ze tmy v davu, který se nemůže dostat z objektu ven. Známe i nouzové osvětlení důležitých míst, například osvětlení hlásičů požáru, míst zařízení první pomoci (AED resuscitátor), únikových východů, míst shromáždění po opuštění stavby a podobně.

Nouzové LED osvětlení se samostatnou baterií

Nouzové LED osvětlení musí bezvadně fungovat i při výpadku elektrické energie. Proto musí být napájeno vlastní baterií. Ta může být buď centrální (tedy jedna baterie napájí několik LED světel) nebo má každé světlo svoji vlastní vestavěnou baterii.

Nouzová světla podle normy

Svítidla pro nouzové únikové cesty musí být navržena, zkonstruována a rozmístěna v budově v souladu s normou ČSN EN 60598-2-22. Bezpečnostní nouzové osvětlení a jeho umístění upravují i normy ČSN EN 1838: 2014 a ČSN EN 50172: 2005. Návrh nebo rekonstrukci nouzového LED osvětlení do budovy by měla naprojektovat osoba s příslušným oprávněním.
Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2024 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení