LED pásky mají nejčastěji podobu flexibilních silikonových samolepících pásů, které lze navíc i na speciálně určených místech stříhat, případně zase spojovat pomocí dodatečné kabeláže. Součástí celého LED pásu může být také adaptér s klasickou vidlicí, který stačí připojit do zásuvky, případně trafo s možností klasického připojení na takzvanou světelnou dvoulinku. Pro napájení LED pásků postačuje i 12V, proto jsou často vhodné i například do chatek s ostrovním systémem osvětlení napájeným jen pomocí solární energie.
Téměř všechny LED pásky bychom mohli rozdělit do dvou skupin. První jsou jednobarevné LED pásky, které svítí studenou bílou, neutrální denní, nebo teplou žlutou barvou stejně, jak to znáte u klasických LED bodovek a jiných LED svítidel. Druhou skupinou jsou RGB LED pásky, které dokáží svítit červeně, zeleně a modře, ale také často desítkami dalších barev vytvořených právě kombinací těchto tří základních barev.
Pro dekoraci, jako je například podsvícení různých suvenýrů ve vitrínce, vytvoření náladového osvětlení v ložnici pod postelí, podsvícení televizoru, který je namontován na stěně, ale také na ambientní osvětlení vycházející zpoza sádrokartonových podhledů je nejlepší použít RGB pásky, které vám umožní měnit barvu podle nálady, ročního období, ale také na nějakou tu tématickou párty. Pokud barevné osvětlení nebudete chtít používat, zvolíte si jen základní bílé světlo pásku.
Žluté, neutrální a studené LED pásky se používají také přímo jako hlavní osvětlení. Nejčastěji se s nimi můžete setkat u kuchyňských linek, kde se v zafrézovaných lištách používají k nasvícení pracovní desky. O nic neobvyklejšího však není ani použití LED pásku při výrobě custom hand-made lustrů, pro nasvícení zrcadla v koupelně (mnohé je mají již od výroby integrované), ale například i pro osvětlení psacího či pracovního stoje.
LED lištové systémy nebo LED lištová svítidla pracují na jiném systému. Samotná lišta má funkci osazení a napájení konkrétního svítidla, které lze v liště posouvat. Lišta pro LED pásky má jediný úkol – skrýt diody před vaším zrakem a držet pásek pevně na svém místě. Některé lišty s neprůhledným mléčným krytem slouží jako difuzory, díky čemuž nevidíte jednotlivé diody svítit individuálně, ale celá lišta svítí jako taková klasická dlouhá neonka.
Předtím, než se rozhodnete zapojit LED pás, musíte si pečlivě naplánovat jeho umístění a trasu, přes kterou půjde kabeláž ke zdroji elektřiny. V zásadě se můžete rozhodnout, zda kabeláž přiznáte, zafrézujete do nábytku, přilepíte ji ke stěně nebo k samotnému nábytku tak, aby nebyla vidět, nebo ji povedete přes lišty. Jak tedy zapojit LED pásky? Doporučujeme, abyste začali od zásuvky nebo řidiče nachystaného ve zdi právě k ovládání LED pásku. Pokud byste začali lepit pásek z druhého konce, může se vám stát, že bude pásek spolu s napájecím kabelem krátký a nedosáhne až k zásuvce. Vždy to lze samozřejmě dořešit prodlužovací lištou. Před instalací LED pásku si dobře přeměřte celý prostor, ale také délku pásku a kabelu. Pásek lepte jen na očištěné a odmaštěné místo, ideálně hladký povrch (nábytek). Pásek není vhodné lepit na hrbolaté povrchy nebo omítku. Pokud potřebujete pásek nebo kabeláž někde prodloužit, případně rozdělit pásek na dvě poloviny, použijte k tomu vždy jen přiložené konektory. Zkušení elektrikáři se mohou rozhodnout i pro pájení nových spojů.
Jak se montuje LED pásek pod kuchyňskou linku? V tomto případě doporučujeme poprosit o jeho montáž již truhláře při návrhu a montáži samotné kuchyňské linky vyrobené na míru. Ten dokáže nachystat na potřebných místech malé otvory, přes které povede kabeláž vnitřkem skříněk, aniž by někde vyčuhovala. Při montování LED pásku do kuchyně svépomocí doporučujeme osadit pásek do originál hliníkového profilu is difuzorem. Pásky s vyšší teplotou mohou být na dotek teplé a není zcela bezpečné lepit je přímo na dřevo. Difuzor a hliníkový profil navíc ochrání pásek před nějakým tím mechanickým úderem, ale také před vlhkostí a teplotou (například párami) které vznikají při vaření a mohly by zapříčinit odlepování pásku, ale i korozi některých kovových částí (například na spojích konektorů).
V případě, že jste si pořídili LED pásek s adaptérem a klasickou vidlicí do zásuvky, nemusíte nic řešit. Pásek stačí zapojit do elektřiny a například pomocí přiloženého dálkového ovládání jej zapínat a vypínat. Jak však zapojit trafo na LED pásek v případě, že není jeho součástí adaptér? Pokud nemáte elektrotechnické vzdělání a praxi, zavolejte na to elektrikáře. Šikovný elektrikář dokáže vytáhnout nový řidič z nejbližší světelné krabičky, případně z blízké bodovky, pomocí, ke které dokáže dopojit nové trafo. Nezapomeňte, že i zde se pracuje pod standardním napětím 230V, takže před jakoukoli montáží je třeba vypnout vypínač osvětlení pro daný okruh a přiřazený jistič. Poslední kontrolou je použití takzvané zkoušečky, kterou si ověříte, že fázový vodič není pod proudem. Ani v tomto případě se ho však nikdy nedotýkejte holýma rukama. Po správném zapojení trafa (zpravidla se připojují jen dva vodiče), by měl pásek po opětovném nahození jističe a zapnutí vypínače fungovat.