cz
Blog
Co jsou asymetrická svítidla a kde se nejvíce používají?
21 Apr 2023  /  Rady a tipy

Co jsou asymetrická svítidla a kde se nejvíce používají?

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi symetrickými a asymetrickými světidly?

Světelné zdroje se symetrickým světelným paprskem vyzařují světlo v podstatě rovnoměrně do všech směrů. Asymetrická svítidla naopak koncentrují svůj světelný paprsek převážně v jednom specifickém směru. Rovnoměrná distribuce světla do všech směrů se doporučuje zejména pro důkladné osvětlení velkých interiérových prostor, jako jsou sklady, kanceláře, obchodní prostory a další. Jasné světlo, které lze nasměrovat pod určitým úhlem (například z LED reflektoru), zabraňuje plýtvání energií na osvětlení prostor (například rohů), kde osvětlení není vůbec zapotřebí.

 

Místa, na kterých se používají asymetrická světla

Jako příklad si můžeme uvést většinu exteriérových LED reflektorů. Reflektory s asymetrickým světelným paprskem se nejčastěji používají na fotbalových stadionech, v hokejových halách, na různých multifunkčních sportovištích, ale i na sjezdovkách. Pro sportovce (ale i diváky) dokáží vytvořit optimální světelný efekt rovnoměrně na celém sportovišti a zároveň snížit nepřímé oslnění očí diváků či zbytečné osvětlování celého okolí (například lesů v okolí sjezdovky) a zvyšování světelného znečištění.

 

LED veřejné osvětlení s asymetrickým paprskem

Asymetrická LED svítidla se výrazně používají i při projektování a následné realizace veřejného osvětlení vedle cest. Zatímco v městském parku může být instalováno klidně i jen designové symetrické LED parkové světlo například se stínítkem z horní strany, na frekventovaných cestách a chodnících je třeba co nejvíce využít potenciálu, který každá samostatná pouliční lampa má.
 

Nejčastěji se můžeme setkat s takovou svítilnou, která na délku vyzařuje světlo v úhlu 120 stupňů a na šířku třeba jen 60 stupňů. Výsledkem je, že se osvětlí plocha například 4x8 metrů. Ze šířky 4 metrů může být osvětlena celá šířka chodníku (například 2 metry) a ještě část vozovky (také cca 2 metry od krajnice směrem ke středové čáře). Jelikož však po délce svítidlo vyzařuje světelný paprsek ve větším úhlu, osvětlí až 8 metrový úsek, což znamená, že jednotlivé lampy mohou být od sebe daleko minimálně 8, ale klidně i více metrů, díky čemuž se výrazně ušetří náklady na jejich zakoupení a montáž, ale v dlouhodobém horizontu i množství spotřebované energie. Kdyby byly v takovém případě lampy symetrické a vyzařovaly by světelný paprsek například na ploše 5x5 metrů, zbytečně by osvětlovaly i prostor vedle chodníku a na každém úseku by se jich muselo použít i dvojnásobně více.
 

 

Jak si tedy vybrat symetrická nebo asymetrická LED svítidla?

Nevíte si s tím poradit? Neváhejte nás kontaktovat a nechte to na nás. Rádi pro vás připravíme individuální cenovou nabídku, ale také návrh s následnou realizací osvětlení konkrétního objektu přesně na míru. Každý prostor má své individuální požadavky. Díky dlouholetým zkušenostem naprojektujeme osvětlení s ohledem na co nejvyšší efektivitu při použití co nejmenšího množství zdrojů. Než budete čekat na naši odpověď, prolistujte si případové studie a reference našich předchozích realizací LED osvětlení.

Zdroj:
https://www.agcled.com/blog/why-should-you-use-asymmetrical-lights.html

Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2024 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení