Znáte nějakou domácnost, kancelář nebo jakýkoli jiný objekt, ve kterém by chyběla prodlužovačka? Zejména ve starších domech a bytech před rekonstrukcí, postavených před více než dvěma-třemi desítkami let, najdeme v každé místnosti často jen jednu či dvě elektrické zásuvky, což je při dnešním počtu různých spotřebičů v domácnosti opravdu nedostatečné. Prodlužovací kabely jsou skvělým a levným způsobem, jak nejen zvýšit počet zásuvek, ale je také „přemístit“ tam, kde je potřebujeme. Při koupi prodlužovačky byste ovšem měli zvážit několik opravdu důležitých parametrů.
V současnosti je na trhu obrovské množství typů elektrických prodlužovacích kabelů. Nemáme tím na mysli design či barvu, i když i to je důležité v případě, že nechcete, aby bílá prodlužovačka „křičela“ na černé podlaze. Kromě klasických prodlužovaček si můžete objednat například i prodlužovačky s vestavěnou přepěťovou ochranou, které ovšem rozhodně nenahrazují tuto ochranu v rozvodné skříni. Dokáží však ochránit jemnou elektroniku před výkyvy napětí. Standardem jsou dnes již prodlužovačky s vypínačem nebo vodotěsné prodlužovačky určené pro použití v zahradě nebo koupelně.
Nejmenší prodlužovačky mají obvykle tři zásuvky a délku kabelu kolem 1,5 metru. Ty největší mohou mít naopak deset samostatných zásuvek a kabel dlouhý i 20 metrů. Speciálním typem prodlužovaček jsou různé průmyslové bubnové prodlužovačky, které mají návin i více než 50 metrů a standardně čtyři zásuvky. U tohoto typu si dávejte pozor – při používání vždy prodlužovačku celou rozviňte. Necháte-li ji při velkém odběru navinutou, stane se z ní v podstatě cívka a může se snadno přehřát nebo i vznítit. Existují také jednoduché samostatné prodlužovačky s jedinou zásuvkou a v podstatě neomezenou délkou kabelu.
Samostatným tématem je maximální povolený odběr prodlužovačky. Pokud je to například 2 000 W a prodlužovačka má deset vstupů, můžete do ní zapojit klidně i deset spotřebičů s odběrem 200 W (tedy i deset výkonných LED reflektorů). Nesmíte však do ní zapojit například elektrický ohřívač o výkonu 3 000 W, protože v tom lepším případě byste jen vyrazili pojistky. V tom horším opět hrozí požár.
V současnosti se každý moderní spotřebič s menší baterií a výkonem (mobily, reproduktory, sluchátka, powerbanky a xy typů osobní elektroniky) nabíjí pomocí USB portů. Jako reakci na to naleznete na mnoha prodlužovačkách standardní USB-A porty nebo i nejmodernější USB-C porty, díky čemuž nepotřebujete další adaptér a neobsadíte zbytečně celou plnohodnotnou zásuvku.
Při nákupu prodlužovaček byste se měli držet jednoduché zásady - nakupujte je pouze ve specializovaných obchodech s elektronikou nebo u jiných ověřených prodejců (například v řetězcích), kde máte jistotu, že kupujete certifikované zboží, které splňuje všechny kvalitativní a bezpečnostní standardy. Vždy si uschovejte doklad o koupi a v případě, že prodlužovačka vydává zvláštní zvuky, jiskří nebo se přehřívá, okamžitě ji vraťte. Rovněž doporučujeme vybírat si modely, které jsou vybaveny dětskou pojistkou (zaslepením).
Pokud je prodlužovačka příliš levná a něco v ní chrastí, věřte, že ji doma nechcete. Neznačkové výrobky bez jakéhokoli nápisu a bez informací o povoleném zatížení nebo označení CE také nemají u vás doma co dělat. Vyhněte se také modelům s příliš tenkým kabelem nebo kusem, které nejsou pevně složeny (například se vidlice hýbe).