cz
Blog
Jak vybrat a kam umístit solární LED svítilnu?
31 May 2023  /  Rady a tipy

Jak vybrat a kam umístit solární LED svítilnu?

Pro začátek je třeba říci, že pouze LED technologie dává se solárními svítidly smysl. LED svítidla mají totiž oproti jiným starším technologiím až 10násobně nižší spotřebu energie. V praxi to znamená, že i kvalitní solární LED svítilna s výkonným panelem a velkokapacitní baterií dokáže svítit při plném nabití například 10 hodin, v případě starší technologie by to bylo jen kolem hodiny.

 

Typy solárních svítidel

Solární svítidla si můžeme neoficiálně rozdělit do tří samostatných kategorií:

 

Tou první jsou designová solární svítidla, která se běžně prodávají za pár eur v zahradních potřebách, stavebninách nebo prodejnách s nábytkem. Tato svítidla plní čistě estetickou funkci, ale můžete jimi například vyznačit zahradní chodník (podobně, jak se vytyčují přistávací dráhy pro letadla) ai při přesunu v noci vám sice neposkytnou dostatek světla, ale můžete se mezi nimi bezpečně pohybovat.

 

Druhým typem jsou solární svítidla, která však jsou i napojena na veřejnou distribuční síť. Nejčastěji se s takovými svítidly můžete setkat ve městech ve formě LED veřejného osvětlení, výstražného LED osvětlení (například pro upozornění řidičů na přechod pro chodce) a podobně. Svítidla si během dne dobíjejí vestavěnou baterii a v noci z ní táhnou potřebnou energii. V případě krátkých zimních dnů však klidně mohou táhnout energii ze sítě, jelikož při veřejném osvětlení, a obzvláště na místech, jako jsou přechody pro chodce, nepřipadá v úvahu, aby světla nesvítila.

 

Posledním typem jsou opravdu autonomní solární svítidla, v podstatě jakési ostrovní systémy pro místa, na kterých je třeba zajistit plnohodnotné osvětlení i bez přítomnosti distribuční sítě. Nejčastěji jde o různé odlehlé objekty, horské chaty, ale také rekreační chatky, staveniště, tábořiště a podobně. Tato světla mají vyšší výkon, kvůli čemuž musí být i samotný solární kolektor mnohem větší.

 

Mohli bychom zmínit také světla, která se nacházejí uvnitř různých rekreačních chatek v přírodě. Ty jsou však všechny napojeny na jednu centrální baterii a sérii fotovoltaických panelů, a tak nejde v pravém smyslu o solární svítidla.

 

Na jakých místech jsou solární svítidla nejlepší alternativou?

Abyste mohli ocenit kvality a výhody solárního osvětlení, nemusíte spadat ani do jedné z výše jmenovaných skupin. Chtěli byste například zajistit osvětlení kolem domu, na příjezdové cestě k domu, u nově postaveného domku nebo altánku vzadu v zahradě, ale nechce se vám rozkopávat polovinu pozemku kvůli tahání kabelů? Stačí si pořídit vhodnou solární LED lampu, přimontovat na potřebné místo a máte hotovo.

 

Baterie pro solární svítidla

Většina solárních svítidel má vestavěné baterie a vy tedy jen obtížně ovlivníte jejich kvalitu a životnost. Naneštěstí, pokud se porouchá baterie, znamená to většinou i konec životnosti solárního svítidla. Pokud například používáte solární svítidla na zahradě jen sezónní (během léta), na zimu je uschovejte někam do garáže nebo do sklepa. Silný mráz dokáže výrazně snížit životnost a kapacitu baterie, a v zimě asi hodně volného času ve večerních hodinách na zahradě stejně nestrávíte.

 

Montáž a orientace solárních svítidel

Aby byla solární svítidla opravdu účinná, je třeba je umístit tak, aby na ně v ideálním případě svítilo Slunce od svého východu až po západ. Pokud je to možné, vyberte si takový typ LED svítilny, u které lze fotovoltaický panel, ale i směr svícení LED reflektoru nastavit individuálně. V takovém případě můžete svítilnu namontovat například na západní stěnu domu, panel otočit na jih a svítilnu nasměrovat na sever.

Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2024 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení