cz
Blog
BUG rating svítidel - co to je a kdy na něj brát ohled?
21 Apr 2023  /  Rady a tipy

BUG rating svítidel - co to je a kdy na něj brát ohled?

Co znamená překlad BUG rating?

BUG je zkratka pro 3 různé směry světelného paprsku. B (behind) označuje světlo, které světelný zdroj vyzařuje směrem za sebe, resp za své stínítko. U (up) je označení pro světelný paprsek, který světlo vysílá směrem nahoru k nebi. G (glare) je označení pro světlo, které vyzařuje ze zdroje ve velmi velkých úhlech do dálky, a tím pádem se také ztrácí. Jak už jste zřejmě pochopil, BUG rating nám ukazuje, kolik světla reálně „jde“ tam, kde je světlo namířeno, kolik do okolí, kolik směrem nahoru a kolik směrem za světelný zdroj.

BUG rating také jako reference úsporného osvětlení

BUG rating konkrétního LED svítidla je také skvělým referenčním záchytným bodem pro zjištění, zda je světlo opravdu účinné a výkonné s ohledem na spotřebovanou energii. K čemu vám je svítidlo, které může více než 50 % vyzařovaného světla směřovat někam do nebes, kde jej nepotřebujete? LED svítidla s dobrým BUG ratingem (co nejnižším) využívají svůj potenciál na maximum a směřují co největší množství vyrobeného světla tam, kde jej potřebujete.

BUG rating mezi symetrickým a asymetrickým svítidly

V předchozím článku na našem blogu jsme se věnovali specifikům LED svítidel s asymetrickým paprskem. Právě asymetrická LED svítidla (konkrétně LED reflektory) mají často ten nejlepší BUG rating, neboť vyzařují světelný paprsek konkrétním požadovaným směrem. Různá designová zahradní LED svítidla (například LED řetězy) mají naopak nejhorší BUG rating, neboť zcela zbytečně vyzařují světlo všemi směry.

BUG rating a světelné znečištění

Vnější osvětlení je nezbytné a velmi důležité pro bezpečnost silničního provozu, ale také jako jistá forma ochrany před potenciálními zloději či jinými živly s úmyslem spáchat trestný čin. Nicméně, přírodní oblasti s vysokým výskytem divoké zvěře, ale obytné oblasti mají zároveň požadavky i na „zdravé“ osvětlení. Příliš silné osvětlení s vysokým BUG ratingem dokáže snížit kvalitu spánku lidí, ale také zvýšit hladinu stresu a dezorientovat zvířata. V neposlední řadě je světelné znečištění i hlavním problémem všech milovníků kochání se noční oblohou.

Závěry k BUG ratingu

Bug rating je vlastně jakási odchylka od požadovaného účelu osvětlení. Negativní vliv vysokého BUG ratingu se neprojeví jen po ekonomické a ekologické stránce (k osvětlení stejného prostoru je potřeba mnohem větší množství svítidel i spotřebované energie), ale zbytečné oslnění má i výrazně negativní vliv na zdraví zvířat a lidí. V neposlední řadě se často zapomíná i na snižování bezpečnosti silničního provozu (pokud pouliční svítilna zbytečně vyzařuje světlo v horizontálním směru, snadno může oslnit nebo oslepit řidiče za volantem). Máte-li zájem o koupi a montáž LED osvětlení s co nejlepším BUG ratingem, neváhejte nás kontaktovat.

Zdroj:
https://www.agcled.com/blog/what-bug-rating-means.html
Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2024 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení