cz
Blog
Tipy pro výběr LED osvětlení do nízkých teplot
18 Aug 2023  /  Rady a tipy

Tipy pro výběr LED osvětlení do nízkých teplot

Osvětlení do prostor s nízkou teplotou

Vysoká teplota dokáže elektrická zařízení včetně svítidel přehřát a poškodit či dokonce roztát a zkratovat některé součástky. Pokud do takového zařízení pronikne voda, můžeme čekat v podstatě okamžitý zkrat. Jak však může elektrickým zařízením ublížit nízká teplota? Nízká teplota v kombinaci se zvýšenou vlhkostí vzduchu zapříčiňuje vysrážení této vlhkosti na nejchladnějším místě - a tedy například na kovových součástkách, které může v případě nedostatečné ochrany proti korozi začít rezavět. Pokud nemá zařízení vysoký IP stupeň ochrany, vlhkost se snadno dostane i dovnitř. Příliš nízká teplota podlézající 40 stupňů pod nulou zase nedovolí zařízení pracovat v požadované provozní teplotě.

 

Osvětlení sjezdovky

Pro osvětlení sjezdovek a jiných exteriérových sportovišť určených pro zimní sporty máme celou jednu kategorii LED reflektorů. Tato zařízení mají vysoký stupeň ochrany proti vodě a prachu a dokáží bez problémů fungovat i v minusových teplotách. Výrobci garantují spolehlivé osvětlení i při teplotách, které dosahují až -40 °C.

 

Horské chaty, turistické body, rozhledny

V roce 2001 a v roce 2021 naměřili na Lomnickém štítu rekordně nejnižší teploty -28,5 °C. Historicky nejnižší naměřená teplota na Slovensku byla v únoru 1929. V obci Vígľaš v okrese Detva naměřili až -41 °C. Nejnižší naměřená teplota v Bratislavě se „vyšplhala“ na -36 °C. Když se podíváme na tato čísla a na to, že zimy už rozhodně nejsou takové, jaké bývaly před 50 či 100 lety a že svítidla schopná pracovat při teplotách 40 stupňů pod nulou budou v naší zemi spolehlivě svítit všude tam, kde potřebujete.

 

Odolnost LED svítidel vůči nízkým teplotám v interiéru

Ve skladech v potravinářském průmyslu, které jsou určeny pro skladování hlubokozmrazených potravin, se běžně nastavuje teplota od -18 °C do -30 °C. Do takových podmínek si tak bezpečně můžete vybrat také LED svítidla pro osvětlení skladu z naší nabídky. V případě menších skladů například v gastro provozech či hotelích je do mrazniček vhodné vybrat kompaktnější, například stropní LED svítidla.

 

Dalším interiérovým prostorem, kde je v určité míře třeba dbát na výběr osvětlení s dostatečnou odolností proti nízké teplotě a vlhkosti, jsou zimní stadiony a ledové plochy. Mnohé lidi však možná překvapí, že průměrná teplota v okolí hrací plochy se pohybuje kolem 5 stupňů nad nulou. Pro osvětlení zimního stadionu naleznete v naší nabídce množství produktů, ale i případových studií.

 

Ochrana LED svítidel před vlhkostí

Jak ochránit LED svítidla před vlhkostí? Do náročnějších podmínek si vybírejte jen modely, které mají minimálně stupeň ochrany IP X6 (například IP 66). U IP 67, 68 a 69 už zařízení dokážou vydržet dokonce i ponor do určité hloubky na určitou dobu.

Potřebujete poradit?
Máme několik možností, jak nás kontaktovat. Vyberte si, která vám vyhovuje.
My se vám ozveme
Nechte nám váš e-mail a náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat.
Facebook
SILRING CZ s.r.o.
602 00 Brno
Lidická 700/19
Záruka a doprava
Záruka na všechny výrobky 3 – 5 let. Doprava po celé České republice při objednávce nad 3500,- Kč - zdarma.
© Všechna práva vyhrazena 2023 SILRING
cz
Potřebujete poradit? Vyžádejte si nezávazný návrh vašeho projektu osvětlení